Enter your keyword

Blog

South Asian junior athletic championship – 2018

South Asian junior athletic championship -2018 The recently held South Asian junior athletic championship marked the return of international athletic competitions to our islands as the young athletes did our country proud. The squad for championship was selected using the previously held junior national athletic meet where the top three performers from each event were [...]

Annual Isalmic Speech Contest

The results of the annual Islamic speech contest are as follows; Juniors – 1st place – Shaza Shafraz – 2nd place – Asma Arshad   Seniors  –  1st place  – Hajara Minzar –  2nd place – Jumana Mansoor –   3rd place – Zahra Lufar

Z Score Above 1.5 for G.C.E. A/Level Examination

Sinhala  Commerce Name Z Core District Rank Island Rank A A D Shehani Nelusha Anne Perera 1.6056 614 2449 Deshani Nishali Kandegama 2.1237 49 106 K P Oshadhie Ayona Silva 2.0592 75 174 Sharon Chryshani Shanmuganathan 1.5478 741 3031 W A Vihari Shashipraba Waidyatilaka 1.5342 762 3168 B Sachini Shevona Priyananda 1.5288 772 3235 M [...]

Under 15 North Zonal Basketball Tournament

The under 15 Basketball Team emerged 1st runners up in the North Zonal Basketball Tournament.The team comprised of; Vishmi Fernando Thiyara Balasuriya Shonali Dharmasena Onella Dunuwila Amandha Waduragala Onelli Perera Supuli Obeysekara Venica Fernando Kishuri Reiss Venara Jayawardana Juanna Sylverine Ariana Perera Shanella Fernando Sithumi Jayarathne

Provincial Level Tamil Day Competition

These are the results of the recently held Zonal Level Tamil Day Competition. Tamil knowledge quiz, the team placed  1st with, Yamini Umapathy Suvetha Suvendran Tharahy John Kennedy Meerushagini Rajkumar Lukshika Gunaratnam

Zonal Athletic Meet

Under 12: Harshini Pieris   - 3rd in High Jump 1st in long Jump Under 14: Selena Elizabeth  - 3rd  in 80m 2nd in 100m 1st in Long Jump Under 18: Malmi Hirunika - 3rd in 100m Thiekshana Ganepola - 2nd in 800m Koshila Amarasinghe - 1st in High Jump 1st in tripple Jump 2nd [...]

Inter School Bible Quiz 2017

The results of the inter school bible quiz 2017, which was organized by St. Joseph’s College are as follows; Juniors - English Medium -  2nd place Oneli Perera Devindree Peiris Anjana Biyawala Dewmini Fernando Rukshilla   Intermediates – Sinhala Medium – 1st place Inakshi Perera Nuwandi Fernando Heshara Rosa Mithara Fernando   Intermediates – Tamil [...]

Zonal Level Dancing Competition

From the recently held All- Island Dancing Competition Organized by the Department Of Education, the dancing troup of Holy Family Convent achieved the following places; The junior dancing group placed 1st from the zonal level. The team comprised of; Meguni Fernando Neimi Arsakularatna Sheruni Fernando Ruvinya Gregory The senior dancing group placed 1st from the [...]

Under 17 North Zonal Basketball Tournament

The under 17 Basketball Team emerged 2nd runners up in the North Zonal Basketball Tournament.The team comprised of; Sandrene David Hasini De Silva Serena Warnakula Anne Fernando Janali Manamperi Vishmi Fernando Thiyara Balasuriya Ridthmi Perera Stashiya Jayawardana Amanda Waduragala Shiralie David Onella Dunuwila Shonali Darmasena

All Island National Schools Tennis Tournament

The under 19 Tennis Team emerged 2nd runners up in the All Island National Tennis Championship Tournament held in September 2016. The team comprised of; Fathoum Issadeen Niresha Bopitiya Janali Manamperi Tarah Grieg Dinesha Bopitiya Kaveesha Thevaraperuma

Tamil Speech Competition

Junior 1st Place  : Aswini Mathuranesan 2nd Place : Atchaya Satkunarajah 3rd Place  : Abhinayaa Jeyashankar Intermediates 1st Place  : Anuja Nanthakumar 2nd Place : Delisha Fabian 3rd Place  : Sahana Selvara

Most talented pianist of the year competition 2017

Junior Category 1st place- Himasha Fernando 2nd place- Nevanya Nonis 3rd place- Eliza Fernando Intermediate category 1st place- Devina Silva 2nd place- Devanshi Perera 3rd place- Bindya Gunathilake Senior Category 1st place- Sheruni Fernando 2nd place- Anishma Narayana 3rd place- Avanka Perera

Tamil Essay Competition 2017

Junior 1st place  : Atchaya Satkunarajah 2nd place : Niveka Jeyamahendran 3rd place  : Abhinethri Kirishankar Intermediates 1st place   : Subhiksha Roy 2nd place  : Lenino Alexander 3rd place  : S.Reena Mackelsy

Under 15 All Island Basketball Tournament 2017

The Under 15  Basketball team emerged 2nd runners up, in the recently held All Island Basket Ball tournament, the team comprised of ; Vishmi Fernando Ridhtmi Perera Thiyara Balasuriya Shonalie Dharmasena Onela Dunuwilla Amandha Wanduragala Juanna Sylverine Venica Fernando Venara Jayawardana Supuli Obeysekara Oneli Perera Minoli Direx Kishuri Reiss Ariana Perera Shanella Fernando Sithumi Jayarathne

Under 14 Divisional Meet 2017

Selena Elisabeth, 1st -80m 1st -Long Jump 2nd -100m   Kishuri Reiss   - 2nd - Long Jump Suwishma Perera  - 3rd - Putt shot   4×100 relay team was placed 2nd Selleena Elasabeth Sinoli Rodrigo Dinethri Karunarathne Seleena Elisabeth was the under 14 Champion Athlete

National Aquatic Championship 2017

Nathali Ruwanpathirana won the following medals in the National Aquatic Championship  2017 under the category of Senior National Silver Medal  - 100m Backsrtoke Silver Medal  - 200m Backstroke Bronze Medal - 50m Backstroke

SL Swimming championship 2017

Sri Lanka School's Age Group Novices Swimming Championship 2017  Natasha Fernando -  1st in the 50m breaststroke - 49.97 2nd in the 200m I.M. - 3.55.37 Keshini Jayaweera and Ashirwadha Chandrarathne qualified the meet.

Zonal Level Tamil Day Competition

These are the results of the recently held Zonal Level Tamil Day Competition Thivyanjali Vimalraj placed  1st in poetry writing Thilakshika mayakrishnan placed 1st in essay and literacy writing Tamil knowledge quiz, the team placed  1st with, Yamini Umapathy Suvetha Suvendran Tharahy John Kennedy Meerushagini Rajkumar Lukshika Gunaratnam Tharahy John Kennedy placed 2nd in Drama [...]

National Public Speaking Competition

All island 1st place in national public speaking competition In the national public speaking competition organized by the English speaking union in Sri Lanka, Shiandra Goonaratne was placed 1st. She will be flying to London for the international competition in May, whare she will compete with 52 commonwealth country representatives. National Public Speaking Competition Congratulations [...]

G.C.E. O/L Results 2016

Results for G.C.E Ordinary Level Examination-2016 Our congratulations go out to the following students who have successfully completed the G.C.E (Ordinary Level) Examination. G.C.E O/L Examination-2016 results No.of students who sat for G.C.E O/L    -  206 No. of students who received 9A's        -   43 No. of students who received 8A's [...]

Basketball National Tournament 2017

Sri Lanka school's 51st National tournament 2017 Melloney Dassanayaka of Holy Family Convent was selected for the Sri Lanka school's Basket Ball Team for the 51st Senior National Tournament 2017. Also she was appointed as the Vice Captain of the team.

Colombo North Zonal ‘A’ Division Basketball Tournament

Our Under 15 age category became  1st Runners Up. The team comprised of: Vishmi Fernando Ridthmi Perera Thiyara Balasuriya Shonali Dharmasena Onela Dunuwila Amandha Wanduragala Juana Silverine Venica Fernando Arianna Perera Venara Jayasundara Supuli Obesekara Oneli Perera Shanella Fernando Minoli Direx Sithumi Jayawardana Kishuri Reez Best Offensive player: Ridthmi Perera

In The All Island ‘A’ Division Basketball Tournament

In The All Island "A" Division Basketball Tournament Holy Family Convent Under 19 emerged 2nd Runners Up in the Nationals Schools All Island Basketball championship held in Jaffna. The team comprised of; Dilumi Goonewardene Manthila gallassage Shamalka Fernando Melloney Dassanayaka Sandrene David Hasini De Silva Anne Fernando Vishmi Fernando Ridmi Perera Stashya Jayawardene Thiyara Balasooriya [...]

The Magis Tournament

Our Under 14 basketball team won the championship at an invitation match, "The Magis Tournament". The team was Captained by Onella Dunwille and Shonali Dhramasena was the Vice Captain. The team comprised of: Onella Dunuwille Shonali Dharmasena Amandha Warduragala Juanna Sylvarine Venica Fernando Venara Jayasundara Ariana Perera Supuli Obeysekara Shaanella Fernando Kishuri Reiss Onella Dunuwille [...]

Sir John Tarbat Junior Championship

In the Sir John Tarbat Atheletic Championship 2016, held in Embilipitiya, our familians have emerged winners in many events displaying maturity, discipline,talent and skill.They have carved a neesh for themselves in the fiels of sports by their execellent performance. It is praiseworthy that the 17 familians who completed in this event among 8000 competitiors from [...]

Future Stars Tournament

Our talented tennis player Janali Manamperi who is the under 16 national champion in Tennis,who was one of the 2 tennis players selected to represent Sri Lanka in the international Tennis championship to be held in Singapore.Janali will get the opportunity to meet the World's best 8 tennis players.  Congratulations Janali!

All Island 1st place in High Jump

All Island School Games 1st place in High Jump One of our skilled athletes Koshila Amarasinghe,created history in the annals of our school where she became the National Champion in High Jump.She qualified for this coverted position by first winning the 1st place in the zonal and provincial meets.She made the school and the national [...]

All Island 1st place in High Jump

All Island School Games 1st place in High Jump One of our skilled athletes Koshila Amarasinghe,created history in the annals of our school where she became the National Champion in High Jump.She qualified for this coverted position by first winning the 1st place in the zonal and provincial meets.She made the school and the national [...]

All Island 1st place in High Jump

All Island School Games 1st place in High Jump One of our skilled athletes Koshila Amarasinghe,created history in the annals of our school where she became the National Champion in High Jump.She qualified for this coverted position by first winning the 1st place in the zonal and provincial meets.She made the school and the national [...]

All Island 1st place in High Jump

All Island School Games 1st place in High Jump One of our skilled athletes Koshila Amarasinghe,created history in the annals of our school where she became the National Champion in High Jump.She qualified for this coverted position by first winning the 1st place in the zonal and provincial meets.She made the school and the national [...]

All Island 1st place in High Jump

All Island School Games 1st place in High Jump One of our skilled athletes Koshila Amarasinghe,created history in the annals of our school where she became the National Champion in High Jump.She qualified for this coverted position by first winning the 1st place in the zonal and provincial meets.She made the school and the national [...]

All Island 1st place in High Jump

All Island School Games 1st place in High Jump One of our skilled athletes Koshila Amarasinghe,created history in the annals of our school where she became the National Champion in High Jump.She qualified for this coverted position by first winning the 1st place in the zonal and provincial meets.She made the school and the national [...]

All Island 1st place in High Jump

All Island School Games 1st place in High Jump One of our skilled athletes Koshila Amarasinghe,created history in the annals of our school where she became the National Champion in High Jump.She qualified for this coverted position by first winning the 1st place in the zonal and provincial meets.She made the school and the national [...]

All Island 1st place in High Jump

All Island School Games 1st place in High Jump One of our skilled athletes Koshila Amarasinghe,created history in the annals of our school where she became the National Champion in High Jump.She qualified for this coverted position by first winning the 1st place in the zonal and provincial meets.She made the school and the national [...]

GCE Advanced level 2016 results

3 A’s and 1B at the G C E (ADVANCED LEVEL) 2016 Sinhala Commerce – 10 Students Name Z Core District Rank Island Rank A A D Shehani Nelusha Anne Perera 2.1237 614 2449 Deshani Nishali Kandegama 2.1237 49 106 K P Oshadhie Ayona Silva 2.0592 74 174 Sharon Chryshani Shanmuganathan 1.5478 741 3031 W [...]